Treeningkoolitus kasutab oma esinemisjulguse treeningul sama metoodikat, mida Peter Khoury.  Artikkel annab ülevaate tema teekonnast. Kuidas impro abil sai introvertsest insenerist avaliku esinemise treener.

Umbes 10 aastat tagasi otsustasin osaleda impro kursusel San Franciscos.  Impro ehk improvisatsioon on näitlemise vorm, millel puudub ettekirjutatud stsenaarium. Otsustasin kursusele minna, sest olin introvertne insener, kes tahtis avalikul esinemisel olla väljendusrikkam.

 Impro tunnid on oluliselt mõjutanud minu väljendusoskust, kõnelemist ja enesekindlust. Õppisin palju nii enda kui ka avaliku esinemise kohta.

1. Vigu tohib teha
Insenerina muretsesin alati vigade pärast. Keemia ja matemaatika tundides õpetati mind oma tööd mitu korda kontrollima. Tehnilises töös on see suureks abiks, kuid mitte suhtlemises. Kui inimesed suhtlevad, siis on nad loovad ja ebatäpsed. Vigu tohib teha! Improtundides õpidki enda vigu aktsepteerima. See ei tähenda, et lõpetad nende kallal töötamise. Kui aktsepteerid oma nõrka kohta, siis saad nendega positiivses võtmes edasi töötada.

2. Oskus ootamatusega toime tulla
 
Kas tunned end mugavamalt kui esitad ettevalmistatud kõnet? Enamik inimesi arvab nii. Aga kahjuks ei lähe enamus esitlustest niimoodi. Inimesed segavad, küsivad küsimusi või siis palutakse äkki rääkida teisel teemal. Kui sa ei suuda paindlikult mõelda, siis oled hädas. Parim viis seda õppida improtunnis, sest saad turvalises ja töövabas keskkonnas harjutada ja kogemusi luua.

3. Julgus varjust välja tulla

Tavaliselt räägid sa koosolekul esinedes üksnes väiksest tükist suurel pildil. See võib olla närvesööv. Sa ei tea, kust alustada, kuidas üleminek järgmisele esinejale läheb, kuidas väärtust luua jne. Mõnikord annavad targemad spetsialistid võimaluse esitada oma tööd kellelegi teisele ja kaotavad seeläbi raske vaevaga tulnud töö eest teenitud tunnustuse.
Impro õpetab tõlgendamist, väärtuse lisamist ning tabama hetke, millal rääkida ja vaikida. Teisisõnu, omandad kogu sotsiaaletiketi, mis aitab sul meeskonnas paremini end esile tuua.

4. Kasutan huumorit!
Et olla naljaks, pead õppima asjatust enesekontrollist lahti laskma ja end nautima. Ma ei ürita kunagi rääkida naljalugu teadlikult ja sunnitult, kuid kuna olen vaba ja avatud, siis lasen oma minal läbi paista ja inimestele see meeldib. Märkasin, et mida rohkem lasen vabaks, seda rohkem on mul lõbus ja seda rohkem peavad inimesed mind toredaks.  Impro õpetas mind selles rohkem, kui sa aimata oskad.
Peter Khoury täispikka artiklit saad lugeda siit